چند سال است که تابلویی با عنوان مسجد بین راهی المهدی (عج) در کنار زمین جنب کمیته امداد نصب گردیده و در این مدت برنامه هایی چند با نام این مسجد برگزار گردیده است  و حتی در اعلام های رسمی شهر برای اعلام مکان از  لفظ " در محل مسجد المهدی (عج)" استفاده می شود، اما

سوال است که چرا آن مسجد تا الان هنوز ساخته نشده و حتی نشانه ای از ساخت آن نیز در اطراف زمین دیده نمی شود.

درست است که ساخت مسجد که خانه ی خدا است، کار آسان و سهلی نیست اما در صورت عزم جدی و اراده مصمم این کار شدنی است. کم نیستند مساجدی که در همین دو سه ساله با کمک هالی مردمی ساخته و یا بازسازی شده اند کافی است شخص در روستاهای اطراف پرس و جویی نماید.

وقتی قرار است مسجدی ساخته شود اقتضای جمع آوری کمک برای این کار آنست که افرادی پاشنه ی کفش را کشیده و کمک جمع آوری نمایند و به اصطلاح ولات یه بُنگ باشد که مسجد فلان دارد ساخته می شود و کمک می خواهد. تا هوی کمک نشود دست خیّر به سوی جیبش نمی رود.

اما چند جمله ای در خصوص صحت استعمال لفظ مسجد برای مکانی که هنوز ساخته نشده و در آن نماز خوانده نشده است؛ مانند آنکه به کودکی گفته شود دکتر، چون قرار است در آینده دکتر شود. این دو کلمه درس اصول برای همه آنها که از سر بی سوادی لفظ را غلط به کار می برند تقدیم می گردد؛ اسم بواسطه داشتن یا دارا بودن صفت یا حالت یا زمان یا ... به سه صورت تقسیم می شود، 1- در گذشته منسوب یا متصف بوده است 2- اکنون منسوب یا متصف است 3- آینده منسوب یا متصف خواهد شد. که در دو مورد اول با اختلافاتی علمای علم اصول{ علمی که احکام باواسطه ی آن استخراج می شود} معتقدند که اشکالی در اتصاف یا انتساب نیست یعنی کسی که گذشته یا اکنون دکتر است را بدون اشکال می توان دکتر نامید.

اما در خصوص مورد سوم علما اتفاق دارند که کاربرد لفظ به این صورت حقیقی نیست و از باب مجاز است. لذا در غالب موارد پسندیده نیست زیرا اصل آنست که لفظ در معنای حقیقی آن بکار رود. از این رو در مثال بالا برای شنونده جای اشکال است که چه معلوم کودک بزرگ شود؟ و چه معلوم که به مدرک دکتری برسد و ... این بحث را در علم اصول تحت عنوان مشتق یا اشتقال مطرح می کنند. از این جهت است که لازم می آید گویندگان در استعمال الفاظ دقت نمایند تا منطبق با حقیقت بکار رود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 14 شهریور 1392    | توسط:     | طبقه بندی: طرح بحث،  تذکر اصلاح،     | نظرات()