امسال روز عاشورا در حالی برگزار شد که هیئت های عزاداری تجمع مشترک و برگزاری نماز ظهر عاشورا را رد نموده و از حدود ساعت ده صبح دو برنامه تعزیه در شهر به اجرا در آمد. پس از نماز ظهر عاشورا و مصیبت خوانی توسط حجه الاسلام رزاقی طی سخنانی حجه الاسلام ربیعی هاشمی که زحمت زیادی برای انسجام و اتحاد هیئت ها در این دهه متحمل شدند به بیان نکاتی در این خصوص پرداختند که متن آن به این شرح می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

علت اینکه صدای من گرفته سخنرانی نیست، کثرت جلسات با هیئات مختلف است- حداقل 15 ساعت جلسه ما داشتیم با مساجد و هیئات که امروز روز عاشورا همه با هم یک پارچه بشوند و همه هیئت ها از یک مکانی حرکت کنند تا به اینجا (مسجد امیرالمومنین علیه السلام) برسند. عزاداری مفصلی بشود و آبرومند پیش ما ها نه، پیش امام حسین علیه السلام عزاداری بشود. اما چه علتی داشت نمی دانم، نشد.

ربیعی هاشمیشهید مطهری یک تعبیری دارند بنام جامعه مرده جامعه زنده. جامعه مرده آن جامعه ای است که تحرکی ندارد جامعه زنده آن است که تحرک و پویایی دارد. بعد ایشان در کتاب حماسه حسین علیه السلامی و جاهای دیگر از روایات هم بر می آید، تنها چیزی که جامعه ر ا زنده می کند عزاداری خیابانی و بلند کردن پرچم و علم امام حسین علیه السلام است. اگر شما تلویزیون را نگاه کنید شهرهای مختلف را نشان می دهد  همه جمعیت تو خیابان یکپارچه؛ ببینید چه جمعیتی می آید. اما پانزده سال است که با کم و زیادش تو این شهر آن جور که بزرگان نقل می کنند هیچ خبری نیست روز تاسوعا و عاشورا؛ فقط همین یک عده ای می روند تعزیه تماشا می کنند. تعزیه هم که شده فیلم سینمایی. تعزیه آن است که اشک بریزد انسان. تعزیه آن است که دلت را تکان بدهد. آن است که پیام عاشورا را بهت برساند. نه اینکه بروی کی می کُشد. مگر حماسه امام حسین علیه السلام یک صحنه درگیری بود تو کربلا؟ صحنه پیام بود برای کل تاریخ.

خب بهرحال علتش را خودتان جستجو کنید ولی بنده تلاش خودم را کردم، توان گذاشتم که این اتحاد و انسجام بوجود بیاید. اما خب ان شاء الله امید واریم امام حسین علیه السلام از همه قبول کند از شما عزادار هم قبول کند. فقط توصیه دارم به همه عزیزان اینکه بصیرت داشته باشید. 1- خودخواهی نباشد 2- اخلاص کار برای خدا باشد 3- عظمت امام حسین علیه السلام را بدانید. کسی که این خصوصیات را دارد اگر هم عده ای بخواهند بیایند جامعه زنده را مرده بکنند نمی توانند و الا جامعه اگر این بصیرت را نداشته باشد جایگاه سوء استفاده کسانی است که در لباس دین آن را جامعه را منحرف می کنند.

کوفیان با لباس دین رفتند به جنگ امام حسین علیه السلام با نماز رفتند به جنگ امام حسین علیه السلام. چرا؟ چون جامعه کوفه مرده بود. اشخاصی آمدند سوء استفاده کردند مردم را به نماز دعوت کردند به خدا دعوت کردند گفتند هر کس می خواهد، به ثواب کشتن امام حسین علیه السلام برسد هر کس می خواهد زودتر به بهشت برسد. بصیرت اگر نباشد این می شود. راه از بین بردن بصیرت چیست؟ کسی که بگوید من با عزاداری خیابانی مخالفم. کسی بگوید من با احیاء شعائر و سر و صدا و این چیزها مخالفم این قدم اول است برای اینکه جامعه را بمیراند.

امام حسین علیه السلام را که گرفتی جان را روح را گرفتی تمام شد. دیگر این جامعه نمی تواند سر جای خودش بایستد. حسین علیه السلام را از دست ندهید و ان شاء الله همراه حسین علیه السلام بصیرت داشته باشید. از همه تشکر می کنم. نسئلک اللهم و ندعوک ...

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 آذر 1390    | توسط:     | طبقه بندی: طرح بحث،  منبر نقد،     | نظرات()