پارسال در نمایشگاه پوستر های حجاب، مطالبی را حجه الاسلام مرتضی آقا تهرانی از زبان مقام عظمای ولایت نقل کرده بودند به این مضمون که وقتی می خواستم به آمریکا بروم حضرت آیه الله خامنه ای (دام ظله) به من سفارش کردند: آنجا مستحبات را دو برابر کنید زیرا در آنجا نیاز انسان به مستحبات بیشتر است.

یک وقت انسان در موقعیتی قرار می گیرد که هجمه گناهان به او بیشتر است، مانند محیط های پر گناه؛ یک وقت در جایی است که گناهِ کم یاب به سراغ او  می آید، مانند سوء استفاده از بیت المال یا کم کاری. یک وقت در موقعیتی است که مراجعات و کار مردم با او است و نا خودآگاه دروغ کوچک و بزرگ می دهد، یک وقت در جایی است حتی نیم ساعت  بیشتر خوابیدن او هم برایش گناه است و ... هم این ها و دیگر موقعیت هایی که بیان نشد جاهایی است که عرصه خطر است و نیاز انسان به مستحبات و نماز بیشتر است.

انسان تعجب می کند از برخی که گرفتاریشان را می کنند بهانه ای برای انجام ندادن مستحبات و سهل انگاری نسبت به واجبات؛ چه فکر کرده اند آیا نمی دانند که روح انسان مرتبا فرسوده می شود و لکه سیاه می گیرد و باید مراقبت دائم نسبت به آن کنند. شاید بشناسید افراد محترمی را که پس از قرار گرفتن در موقعیتی تغییر کرده و بی آبرو می شوند. این بخاطر همان غفلت از پرداختن به خود است.

رفت و آمد با افراد پر گناه هم انسان را بیچاره می کند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 آذر 1391    | توسط:     | طبقه بندی: درس اخلاق،     | نظرات()