ماه محرم امسال با حضور دو روحانی بزرگوار در کنار روحانیون محترم مستقر در شهر همراه گردیده است. از همان شب دوم ماه، شاهد استقبال جوانان و شلوغی هیئت های عزاداری و مساجد  بوده ایم. دو مسجد صاحب الزمان (عج) و امیرالمومنین (ع) در کنار سبک سنتی عزاداری،  با مداحی دو روحانی اعزامی از قم بصورت مرسوم در کشور نیز، سینه زنی دارند.

هیئت عزاداری دیگری امسال در محل احداث مسجد المهدی (عج) آغاز فعالیت نموده که امیدواریم با قوت و اخلاص ادامه داشته باشد.

غالب جمعیت عزادار را جوانان تشکیل می دهند که در کنار نقطه قوت بودن موضوع از این جهت، از سوی دیگر حضور کم رنگ افراد مسن تر سوال بر انگیز بوده و کار فرهنگی در این زمینه را می طلبد. متاسفانه دوباره – با نیت قربه الا ا...!- انشقاقی در هیئت عزاداری خواهران که هر ساله در زینبیه برنامه بر گزار می کرده اند، بروز نموده و مسئولان محترم هم جانب هیئت ثبت نشده را گرفته اند که این منتج به دوتا شدن عزاداری خواهران گردیده است. لازم به ذکر است سال گذشته نیز این افراد با حضور روحانی در زینبیه مخالفت نموده و مشاجراتی داشتند.

مسجد ابوالفضل (ع) نیز امسال برنامه عزاداری همراه با دعوت و سخنرانی روحانی دارد که پس از توقف چند ساله جای تقدیر می باشد و انتظار هم همین بود. علارغم تمایل و درخواست نمازگزاران، مسجد امام جعفر صادق(ع) در محرم امسال به سینه زنی صرف بسنده نموده اند که از افت فعالیت این مسجد نگران کننده می باشد.

آن طور که گفته اند بنا می باشد برنامه روز عاشورا از ساعت 9 صبح از میدان امام حسین(ع) آغاز و نماز ظهر عاشورا در مسجد ابوالفضل العباس(ع) برگزار گردد.

حرف آخر: از همه کسانی که از مراسمات تصویر تهیه می کنند تقاضا می شود در صورت تمایل جهت درج در پایگاه، تصاویر را به پست الکترونیک پایگاه ارسال نموده و یا حضوری تحویل نمایند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 5 آذر 1391    | توسط:     | طبقه بندی: روایت تاریخ فرهنگی،     | نظرات()